Бутел Скопје и против Младост со ист резултат како против Работнички

Екипата на Бутел дојде и до втората победа сезонава во Групата Б откако на домашен терен успеа да го совлада составот на Младост 1977 со 33:23 после возбудливо прво полувреме. Ова беше идентичен резултат како во 1. коло против тимот на Работнички.

Ракометарите на Младост се покажаа во одлично издание од стартот. Наметнаа свое темпо со кое успеаја од прв момент да покажат дека се во добра форма. Гостите од Богданци отворија далеку подобро. Влегоа во натпреварот со 2:0, а потоа имаа и 5:2. Искусниот Митко Стоилов беше лидерот во една таква игра на Младост.

Сепак, како одминуваше времето во првиот дел од средбата така стануваше јасно дека состаовт на Бутел Скопје ќе се врати во натпреварот. Требаше време бидејќи на средината на првиот дел резултатот беше 4:8, но потоа работите се сменија. Од 4:8 се дојде до 10:10 така што во финишот од првото полувреме со сигурна игра се направи и целосен пресврт за на одмор да се замине со 15:13.

На стартот од второто полувреме подготвеноста дојде до израз. Воедно и поголемиот избор на ракометари, па можеше да се одработи лесно. До 45 минута резултатот веќе беше 23:15 и тука победникот беше решен. Немаше шанса за тимот на Младост да се врати во игра за победа така што остана на Бутел Скопје да го приведе кон крај натпреварот на кој освои нови три бода.

Со ова Бутел Скопје остана со Металург на максимум поени после две комплетирани кола.

33 - 23
Конечен резултат

Место

УС „Антон Димитров“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
БУТЕЛ1533Победа
МЛАДОСТ 19771323Пораз

БУТЕЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
6Јовица Младеновскилев бек00
7Томче Стојановскилев бек01
8Димитар Ѓеоргиевскицентрален бек02
10Марко Митевцентрален бек03
11Ратко Димовскидесен бек02
13Едвин Омерагиќлев бек12
14Бојан Спасовскипивот10
15Златко Мојсоскидесно крило03
17Бојан Спасовскидесен бек01
18Христијан Милошевскилев бек00
23Горан Печенковскицентрален бек01
24Златко Даскалоскиголман00
30Бојан Блажевскиголман00
64Мирко Мајиќлево крило114
87Серги Сулимадесен бек11
88Борис Илиевскипивот03
 Вкупно 433

МЛАДОСТ 1977

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Ристе Пешковголман00
3Саше Михајловиќцентрален бек12
4Димитар Пеевлево крило00
7Илија Диновлево крило04
9Стојан Наумовскилев бек00
10Ѓорѓе Банцалискицентрален бек01
12Горан Паунковголман00
13Никола Роглевдесен бек02
17Иван Стојчевскидесно крило01
18Александар Лупашколев бек04
19Митко Стоиловлев бек07
20Душан Каркалашевцентрален бек00
23Мартин Фидановпивот10
27Небојша Василевскипивот10
28Горан Лисичковцентрален бек01
32Никола Димитровдесно крило21
 Вкупно 523

Officials

Судии:Делегат:
НАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ
МЕТАЛАРИ КАМЕР
ПозЕкипаНПРЛБ
1БУТЕЛ33009
2МЕТАЛУРГ33009
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 232016
4ПРИЛЕП21013
5МЛАДОСТ 197731023
6РАБОТНИЧКИ30030
7ТИКВЕШ 201430030