Будуќност со седум засилувања ќе го враќа стариот сјај

Црногорскиот шампион Будуќност продолжува да го комплетира тимот за следната сезона.

Нови ракометарки во тимот на Бојана Поповиќ ќе бидат десниот бек Тања Ашанин и десното крило Анастасија Марсениќ.

Ашанин во редовите на Будуќност ќе пристигне од некогашниот европски гигант Валчеа. 26-годишната ракометарка во 2021 година дебитираше за сениорската репрезентација на Црна Гора.

Марсениќ во последните две сезони е дел од норвешкиот Молде, клуб кој освен на домашна сцена се натпреварува и во Лига на Европа.

Будуќност за следната сезона ги ангажираше и двете репрезентативки на Турција, Бејза Карачам и Неслихан Чалискан, потоа ракометарката на ЧСМ Букурешт и репрезентативка на Франција, Калиадату Ниакате, искусната голманка на Германија, Ана Катрин и Ноеми Хафрра, која од Ѓер ќе оди на позајмица во тимот на Поповиќ.

Официјално, клубот на лето ќе го напуштат Матеа Плетикосиќ и Илда Кепиќ. Плетикосиќ во следната сезона ќе го носи дресот на Корона Брашов, додека Кепиќ ќе настапува за Магура Чиснадие.