Брестовац одбра за Трофеј „Карпати“, на 20 декември треба да се појават 19 ракометари

Селекторот на сениорската репрезентација на Македонија, Данило Брестовац го скрати списокот, но истиот се однесува за натпреварите на Трофеј „Карпати“ и претходно за контролата против Кувајт.

На списокот се главно ракометари од домашното првенство, но има и дел од интернационалците кои порано ќе завршат со своите обврски. Тие би требало да се појават во Скопје на собир на 20 декември, по што ќе следуваат тренинзи неколку дена и заминување прво за Белград, па за Романија.

Иако не е на поширокиот список за ЕП поради потреба од уште еден пивот меѓу ракометарите кои ќе се подготвуваат за настап на Трофеј „Карпати“ се најде и Михаил Аларов од тимот на Пролет.