Брестовац: Не можам да поверувам дека пак ни се случи истото, пак промашивме зицери

Селекторот на Македонија, Данило Брестовац после поразот од Австрија вината ја побара во многу промашените зицери.

Тој смета дека нападот бил далеку под нивото и дека одбраната не е толку виновна за загубениот натпревар колку што е нападот.

„Не можам да поверувам дека повторно ни се случува истата работа. Промашивме премногу зицер ситуации. Долг е патот ако сакаме да направиме добра репрезентација. Има многу работа и мислам дека треба да ризикуваме едно големо натпреварување ако сакаме да бидеме повторно конкурентни. На оваа средба одбраната не беше многу виновна колку што беше нападот. Имавме лоша реализација и не реализиравме неколку напади. Се вративме 2-3 пати, но веќе четвртиот пат не беше успешен“, изјави Брестовац.

Со овој пораз Македонија се враќа дома, а останува да се види дали ќе биде трета или четврта во групата бидејќи доколку Украина ја совлада Чешка може да се случи Македонија да заврши и на последното место во групата.