Балканското „Ел класико“ за гостите – Целје му одржа лекција на Загреб!

Ракометарите на Целје ја остварија првата победа во 5. коло од Лигата на шампионите откако во балканското дерби го совладаа на гостински терен тимот на Загреб со 30:22.

Загреб добро го започна натпреварот, поведе со 2:0 и 5:1 и најави дека ќе оди по првата победа во елитното натпреварување. Но Целје не се предаде, многу брзо се врати во натпреварот во 15. минута израмни на 6:6 и го најави пресвртот.

Добриот период од натпреварот гостите го искористија максимално и направија целосен пресврт на резултатот. Кодрин и Лебан постигнаа по два гола и веќе во 21. минута Целје имаше водство 11:7. До крајот на првиот дел Загреб успеа да намали и на полувреме беше 14:16.

Второто полувреме целосно им припадна на гостинските ракометари. Загреб имаше многу проблеми со реализација, а Целје ги користеше своите шанси и во 45. минута имаше водство од девет гола, 25:16. До крајот на натпреварот гостите рутински го одржуваа водството и ги освоија првите бодови.

Со овој пораз Загреб останува на последното место во групата со пет порази од пет натпревари, а Целје стигна до првата победа и се искачи едно место на табелата. Најефикасен во тимот на Загреб беше Алекс Влах со пет гола, а Матеј Хрстиќ постигна три гола. Во тимот на Целје најзаслужни за победата беа Тилен Кодрин и Гал Маргуч со по седум гола, додека Патрик Лебан постигна шест.