Бабиќ: Ниту ние, ниту Нексе не сме во натпреварувачка форма, па…

Тимот на Еурофарм Пелистер го очекува реванш натпреварот од осминафиналето во регионалната СЕХА лига против хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице.

Битолчани загубија до три гола разлика на првата средба, 23-20, па нема да имаат лесна задача да стигнат до четвртфиналето. Тренерот Жељко Бабиќ се појави пред новинарите за првпат како тренер на Еурофарм Пелистер.

„Ова е ново искуство за мене, нов тренерски предизвик во прекрасна и отворена земја како Македонија. Играчите добро тренираат, фокусирани сме на Нексе и подготвени за реваншот. На првиот натпревар имавме лош офанзивен дел, многу технички грешки и мора да се поправиме. Одбраната и транзицијата беа добри во Нашице. Верувам дека грешките ќе ги поправиме и ќе се радуваме на победата. Јотиќ и Маџовски влегоа во тренажен процес по повредите и ќе се најдат во ростерот. Кај Нексе се враќа Јагањац и ќе бидат посилни од првиот натпревар. Ниту ние, ниту Нексе не сме во натпреварувачка форма и тешко е да се предвиди во кој правец ќе се одвива натпреварот. Сепак, можам да кажам дека мора да играме агресивна одбрана и максимално трчање во текот на цел натпревар“, заврши Бабиќ.

Натпреварот меѓу Еурофарм Пелистер и Нексе Нашице се игра утре во спортската сала „Боро Чурлевски“ со почеток во 20:15 часот.