Алушовски: Подготвени сме за сè што нè чека во Нашице

Тренерот на Вардар, Стевче Алушовски не може да го има комплетниот тим на располагање на гостувањето во Нашице против тимот на Нексе, но и во таква ситуација ќе треба да се одработи на максимално ниво.

Нексе е традиционално незгоден ривал за Вардар така што е сосема извесно дека и утре ќе биде доста интересно.

„Тоа ќе биде натпревар што доаѓа во незгоден момент. Во ЕХФ репрезентативната недела имавме само 7 играчи и два голмани, и не можевме многу да работиме на тренинг. Имаме проблеми со повредени играчи: Стоилов, Валчак, Димитриоски, Јотиќ. Ќе бидеме со редуциран состав на гостувањето кај Нексе“, вели Алушовски.

Очекува некои измени кај противникот бидејќи новиот тренер има донесено и нови моменти во она што го прикажува составот на Нексе.

„Начинот на игра на Нексе не е сменет, променет е само начинот на транзиција, мали детали во прашање. Анализиравме и знаеме што е добро. Поразлично е дека помалку играат 7 на 6 со новиот тренер. Ние сме подготвени на сè што нè чека. Ќе одиме со 13 играчи и 3 голмани и ќе се обидеме да се вратиме како победници“, изјавува тренерот на вардарци.

Натпреварот меѓу Нексе и Вардар се игра утре од 17 часот и ова е средба број четири за „црвено-црните“ во СЕХА лигата.