Алушовски: Подготвени одиме кај Мешков, знаеме кои се нивните слаби страни

Ракометарите на Вардар утре патуваат за белорускиот Брест со чартер лет, а в среда ќе го играат првиот натпревар од Лигата на шампионите против незгодниот домаќин.

Тренерот Стевче Алушовски вели дека грешките кои се појавуваа во нападот на тимот на пријателските средби и на завршниот турнир во Задар, се веќе елиминирани и дека вардарци се подготвени за поволен резултат на незгодното гостување.

„Натпреварот со Мешков е прв во низата од оние што не чекаат во ЛШ. Сето она што го работевме досега беше подготовка за овој дуел. Имавме големи проблеми на пријателските натпревари, па и на оние во Задар на завршниот турнир во СЕХА лигата, пред се во играта во напад. Задоволен сум од тоа како сме пдоготовени за овој дуел. Мешков ни е стар познаник, секогаш играат на Ф’ во СЕХа и сериозен ривал во ЛШ. Со доаѓањето на Скубе, Мешков доби квалитет плус и ја имаат благата фаворитска улога. Она јас очекувам е да биде подигнато нивото на играта во напад, го анализиравме Мешков во Задар и знаеме кои се слабите страни на тимот и мислам дека подготвени ќе го дочекаме овој дуел и тоа ќе биде доволно да се вратиме со поволен резултат од Брест“, вели тренерот Алушовски.

Натпреварот меѓу Мешков Брест и Вардар се игра в среда во салата „Викторија“ со почеток од 18:45 часот.

Во преостанатите натпревар од групата каде што игра Вардар, ќе играат Порто и Елверум, ПИК Сегед ќе го пречека ПСЖ, додека во Германија, бундеслигашот Фленсбург ќе биде домаќин на полскиот Келце.

ГЛАСАЈТЕ ЗА НАЈКОРИСНИОТ РАКОМЕТАР НА ПРВО КОЛО ОД МАШКА СУПЕРЛИГА

Златко Хорват, десно крило, Металург
23.74%, 118 од 497 гласа
Мите Караиванов, лев бек, Астраион
20.93%, 104 од 497 гласа
Филип Кривокапиќ, среден бек, Охрид
18.71%, 93 од 497 гласа
Бранко Канкараш, пивот, Металург
11.87%, 59 од 497 гласа
Петар Ангелов, голман, Пролет 62
9.46%, 47 од 497 гласа
Мирко Мајиќ, лево крило, Бутел
8.45%, 42 од 497 гласа
Никола Роглев, десен бек, Младост
6.84%, 34 од 497 гласа