Алкалоид немаше мака со Скопје, Вардар триумфално низ Автокоманда, Делчево го доби градскиот двобој

Изминатите неколку дена се одиграа натпреварите од последните есенски кола кај пионерите и кадетките, а имаше натпревари и кај кадетите и пионерките.

Кај кадетите, Бутел Скопје му даде 57 гола на Работничи, додека Вардар прими само 11 од Македонија ЃП. Алкалоид стигна до триумф над Металург РА, а Голден Арт го победи Аеродром.

Кај пионерите, Вардар го доби Металург на гости со десет гола разлика, додека Прилеп запиша четврта победа во четвртиот натпревар, а ист таков биланс имаат и Алкалоид, Бисинов, Еурофарм Пелистер 2 и Струга.

Кај кадетките, Вардар и Стружанка имаат максимален број на победи по 5 одиграни кола, додека кај пионерките Делчево Вардар триумфираше во градскиот двобој со Брегалница Плус.

Кадети, 3 коло, резултати: 

Група А
Младост Богданци – Тиквеш 29-21
Бисинов – КЛ7 Свети Николе 35-28
Текстилец – Борец 26-34

Група Б
Работнички – Бутел Скопје 30-57
Голден Арт – Аеродром 36-32
Металург – Ангели Волково 40-33

Група В
Куманово – Пролет 41-39
Вардар – Македонија ЃП 43-11
Алкалоид – Металург РА 39-35

Група Г
Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2 34-30
Преспа Вардар – Прилеп 21-25

Група Д
Енхалон – Струга 29-29
Сани – Охрид 37-48

Пионери, 5 коло, резултати:

Група А
Голден Арт – Куманово 34-22
Металург – Вардар 21-31
Бисинов слоб.

Група Б
Еурофарм Пелистер – Младост Јуниор 22-10
Еурофарм Пелистер 2 – Преспа Вардар 18-16
Охрид слоб.

Група В
Скопје – Алкалоид 12-24
25/12, 11:00 часот, Рисови – Бутел Скопје
Аеродром слоб.

Група Г
Вардар Неготино – Прилеп 11-23
Младост Богданци – Радовиш 19-26
Тиквеш слоб.

Група Д
Сани – КЛ7 Струга 23-13
Јехона – Асови Кичево 32-21
Струга слоб.

Кадетки, 5 коло, резултати:

Група А
Шампион – Вардар 19-27
29/12, 16:00 часот, Ѓорче Петров – Металург
Куманово – Илинден Вардар 21-19

Група Б
Лихнид – Пелистер 28-15
Стружанка – Сани 29-20
Јехона – Феникс 14-49

Пионерки, 2 коло, резултати:

Група А
Ѓорче Петров – Шампион 25-12
Илинден Вардар – Скопје 10-16

Група Б
Астибо – Струма 21-13
Делчево Вардар – Брегалница Плус 23-19

Група В
Деспина – Пелистер 23-6
Стружанка слоб.