Алборг го испрати ППД Загреб со полна мрежа

Ракометарите на данскиот претставник Алборг остварија уште една убедлива победа во Лигата на шампионите откако на домашен терен го совладаа лесно ППД Загреб со високи 38:29.

Алборг многу рано успеа да дојде до висока предност која потоа се покажа како недостижна за противникот. После само десет минути игра беше 12:6, а така се развиваше натпреварот и до крајот на првите 30 минути кога домашниот тим имаше водство 22:14.

Уште по првиот дел веќе беше решен победникот, а во продолжението Загреб немаше решение за играта на Данците. Домашниот тим рутински го контролираше резултатот, имаше највисоки 14 гола предност и без многу проблеми ја оствари шестата победа во Лигата на шампионите.

Најефикасен во победничкиот тим беше Себастијан Бартхолд со девет погодоци, а Марк Страндгард постигна осум гола за Алборг. Во екипата на ППД Загреб, Сењамин Буриќ со шест гола беше прв стрелец додека Филип Вистороп погоди петпати.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – ГРУПА Б

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1МАГДЕБУРГ14120224
2БАРСА14110322
3ВЕСПРЕМ14100420
4МОНПЕЛЈЕ1480616
5ВИСЛА ПЛОЦК1451811
6ГОГ1451811
7ПОРТО1440108
8ЦЕЛЈЕ1400140