Ако сте ракометен фан, ова мора да го имате – РАКОМЕТЕН КАЛЕНДАР ЗА 2022 ГОДИНА

Годината што измина најмногу ќе ја паметиме по златниот медал на ЕХФ шампионатот во Литванија што го осви женската кадетска репрезентација. Но во 2022 година, очекуваме многу повеќе радости.

Не чекаат настапот на машката селекција на ЕП во Унгарија и Словачка, на женската селекција на домашното ЕП и дуели од ЕХФ Еврокупот против Словенија и Норвешка. Машките кадетска и младинска репрезентации ги очекува настап на ЕХФ шампиионатите, додека женската кадетска селекција ќе игра на Мундијалот во Грузија.

Покрај натпреварите од европските купови, Лигата на шампионите и Лигата на Европа, во кои напролет ќе имаме два претставника – Вардар и Еурофарм Пелистер, тука се и дуелите од СЕХА лигата на битолчани и „црвено-црните“. На клупска сцена, тука се стандардните натпревари во Супер лигата и Женската лига, во Првата лига, како и во Купот на Македонија, плус дуелите од сите младински натпреварувања под капата на РФМ. Суперлигашите стартуваат на 2 февруари, додека прволигашите и женските тимови би требало да стартуваат со дуелите на 12 февруари.

Во март и април ќе се играат натпреварите од Купот на Македонија од групната фаза, додека на средината на мај се завршните турнири во двете конкуренции. Во Првата лига дуелите ќе завршат во последниот викенд од мај, па потоа не чека бараж мечот.

Ќе бидат актуелни и завршниците во сите европски купови. На крајот на август би требало да се одржи и традиционалниот Струшки турнир, а во септември не очекува почетокот на новата сезона во сите европски купови, како и Супер Глоуб во Саудиска Арабија. Не чека и стартот на новите сезони во македонските шампионати, како и во регионалните конкуренции. На почетокот на ноември на програмата ќе биде и Европското првенство во женска конкуренција во Македонија, Словенија и Црна Гора.

Нè очекува навистина ракометна година, со надеж дека македонските клубови и репрезентации, ќе бидат на пиедесталот кога ќе се делат трофеите во најсилните натпреварувања. Во продолжение е преглед на натпревари и првенства по месеци…

04.јан 00:00 Македонија Израел пријателски натпревар
05.јан 16.јан 00:00 СП 2023 мажи Квалификации, прва фаза
05.јан 22.јан 00:00 ЕП 2024 мажи Квалификации, прва фаза
08.јан 09.јан 00:00 жени Европски куп, осминафинале, 1 натпревар
08.јан 09.јан 00:00 жени Лига на Европа, 1 коло
08.јан 09.јан 00:00 жени Лига на шампиони, 9 коло
13.јан 30.јан 00:00 ЕП 2022 мажи Унгарија/Словачка
13.јан 18:00 Македонија Словенија Европско првенство, 1 коло
15.јан 16.јан 00:00 жени Европски куп, осминафинале, 2 натпревар
15.јан 16.јан 00:00 жени Лига на Европа, 2 коло
15.јан 16.јан 00:00 жени Лига на шампиони, 10 коло
15.јан 18:00 Македонија Црна Гора Европско првенство, 2 коло
17.јан 20:30 Македонија Данска Европско првенство, 3 коло
18.јан 00:00 ждрепка жени Европски куп, четвртфинале, полуфинале
22.јан 23.јан 00:00 жени Лига на Европа, 3 коло
22.јан 23.јан 00:00 жени Лига на шампиони, 11 коло
02.фев 03.фев 00:00 Суперлига, 17 коло
05.фев 06.фев 00:00 жени Лига на Европа, 4 коло
05.фев 06.фев 00:00 жени Лига на шампиони, 12 коло
05.фев 06.фев 00:00 Суперлига, 18 коло
08.фев 09.фев 00:00 Суперлига, 19 коло
12.фев 13.фев 00:00 мажи Европски куп, осминафинале, 1 натпревар
12.фев 13.фев 00:00 жени Европски куп, четвртфинале, 1 натпревар
12.фев 13.фев 00:00 жени Лига на Европа, 5 коло
12.фев 13.фев 00:00 жени Лига на шампиони, 13 коло
12.фев 13.фев 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 1 коло
12.фев 13.фев 00:00 Суперлига, 20 коло
12.фев 13.фев 00:00 Прва лига, 14 коло
15.фев 00:00 мажи Лига на Европа, 7 коло
15.фев 18:45 Ним Еурофарм Пелистер Лига на Европа, 7 коло
16.фев 18:45 Монпелје Вардар Лига на шампиони, 11 коло
16.фев 17.фев 00:00 мажи Лига на шампиони, 11 коло
19.фев 20.фев 00:00 мажи Европски куп, осминафинале, 2 натпревар
19.фев 20.фев 00:00 жени Европски куп, четвртфинале, 2 натпревар
19.фев 20.фев 00:00 жени Лига на Европа, 6 коло
19.фев 20.фев 00:00 жени Лига на шампиони, 14 коло
19.фев 20.фев 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 2 коло
19.фев 20.фев 00:00 Суперлига, 21 коло
19.фев 20.фев 00:00 Прва лига, 15 коло
22.фев 00:00 мажи Лига на Европа, 8 коло
22.фев 18:45 Еурофарм Пелистер Кадетен Шафхаузен Лига на Европа, 8 коло
23.фев 20:45 Вардар Загреб Лига на шампиони, 12 коло
23.фев 24.фев 00:00 мажи Лига на шампиони, 12 коло
26.фев 27.фев 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 3 коло
26.фев 27.фев 00:00 Суперлига, 22 коло
26.фев 27.фев 00:00 Прва лига, 16 коло
28.фев 06.мар 00:00 жени ЕХФ недела
01.мар 00:00 мажи Лига на Европа, 9 коло
01.мар 18:45 Татабања Еурофарм Пелистер Лига на Европа, 9 коло
02.мар 18:45 Мешков Брест Вардар Лига на шампиони, 13 коло
02.мар 03.мар 00:00 ЕП 2022 жени Квалификации, втора фаза, 3 коло
02.мар 03.мар 00:00 жени ЕХФ Евро Куп, 3 коло
02.мар 00:00 Словенија Македонија ЕХФ Евро Куп, 3 коло
02.мар 03.мар 00:00 мажи Лига на шампиони, 13 коло
04.мар 06.мар 00:00 СП 2022 младинки Квалификации
05.мар 06.мар 00:00 ЕП 2022 жени Квалификации, втора фаза, 4 коло
05.мар 06.мар 00:00 жени ЕХФ Евро Куп, 4 коло
05.мар 00:00 Македонија Словенија ЕХФ Евро Куп, 4 коло
05.мар 06.мар 00:00 Суперлига, плеј-оф/аут, 1 коло
05.мар 06.мар 00:00 Прва лига, 17 коло
08.мар 00:00 мажи Лига на Европа, 10 коло
08.мар 18:45 Еурофарм Пелистер АЕК Атина Лига на Европа, 10 коло
09.мар 20:45 Вардар Елверум Лига на шампиони, 14 коло
09.мар 10.мар 00:00 мажи Лига на шампиони, 14 коло
09.мар 10.мар 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 4 коло
12.мар 13.мар 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 5 коло
12.мар 13.мар 00:00 мажи Куп на Македонија, групна фаза
14.мар 20.мар 00:00 мажи ЕХФ недела
14.мар 20.мар 00:00 СП 2023 мажи Квалификации, втора фаза, бараж 1
19.мар 20.мар 00:00 жени Куп на Македонија, групна фаза
19.мар 20.мар 00:00 Прва лига, 18 коло
26.мар 27.мар 00:00 мажи Европски куп, четвртфинале, 1 натпревар
26.мар 27.мар 00:00 жени Европски куп, полуфинале, 1 натпревар
26.мар 27.мар 00:00 жени Лига на Европа, четвртфинале, 1 натпревар
26.мар 27.мар 00:00 жени Лига на шампиони, осминафинале, 1 натпревар
26.мар 27.мар 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 6 коло
26.мар 27.мар 00:00 Суперлига, плеј-оф/аут, 2 коло
26.мар 27.мар 00:00 Прва лига, плеј-оф/аут, 1 коло
29.мар 00:00 мажи Лига на Европа, осминафинале, 1 натпревар
30.мар 01.апр 00:00 мажи Лига на шампиони, осминафинале, 1 натпревар
02.апр 03.апр 00:00 мажи Европски куп, четвртфинале, 2 натпревар
02.апр 03.апр 00:00 жени Европски куп, полуфинале, 2 натпревар
02.апр 03.апр 00:00 жени Лига на Европа, четвртфинале, 2 натпревар
02.апр 03.апр 00:00 жени Лига на шампиони, осминафинале, 2 натпревар
02.апр 03.апр 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 7 коло
02.апр 03.апр 00:00 Суперлига, плеј-оф/аут, 3 коло
02.апр 03.апр 00:00 Прва лига, плеј-оф/аут, 2 коло
05.апр 00:00 мажи Лига на Европа, осминафинале, 2 натпревар
06.апр 07.апр 00:00 мажи Лига на шампиони, осминафинале, 2 натпревар
06.апр 07.апр 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 8 коло
09.апр 10.апр 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 9 коло
09.апр 10.апр 00:00 Суперлига, плеј-оф/аут, 4 коло
09.апр 10.апр 00:00 Прва лига, плеј-оф/аут, 3 коло
11.апр 17.апр 00:00 мажи ЕХФ недела
11.апр 17.апр 00:00 СП 2023 мажи Квалификации, втора фаза, бараж 2
15.апр 16.апр 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 10 коло
16.апр 17.апр 00:00 Прва лига, плеј-оф/аут, 4 коло
18.апр 24.апр 00:00 жени ЕХФ недела
20.апр 21.апр 00:00 ЕП 2022 жени Квалификации, втора фаза, 5 коло
20.апр 21.апр 00:00 жени ЕХФ Евро Куп, 5 коло
20.апр 00:00 Македонија Норвешка ЕХФ Евро Куп, 5 коло
20.апр 21.апр 00:00 Суперлига, плеј-оф/аут, 5 коло
23.апр 24.апр 00:00 мажии Европски куп, полуфинале, 1 натпревар
23.апр 24.апр 00:00 ЕП 2022 жени Квалификации, втора фаза, 6 коло
23.апр 24.апр 00:00 жени ЕХФ Евро Куп, 6 коло
23.апр 00:00 Норвешка Македонија ЕХФ Евро Куп, 6 коло
23.апр 24.апр 00:00 Прва лига, плеј-оф/аут, 5 коло
26.апр 00:00 мажи Лига на Европа, четвртфинале, 1 натпревар
27.апр 28.апр 00:00 Суперлига, плеј-оф/аут, 6 коло
29.апр 30.апр 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 11 коло
30.апр 01.мај 00:00 мажи Европски куп, полуфинале, 2 натпревар
30.апр 01.мај 00:00 жени Лига на шампиони, четвртфинале, 1 натпревар
30.апр 01.мај 00:00 Суперлига, плеј-оф/аут, 7 коло
30.апр 01.мај 00:00 Прва лига, плеј-оф/аут, 6 коло
03.мај 00:00 мажи Лига на Европа, четвртфинале, 2 натпревар
07.мај 08.мај 00:00 жени Европски куп, финале, 1 натпревар
07.мај 08.мај 00:00 жени Лига на шампиони, четвртфинале, 2 натпревар
07.мај 08.мај 00:00 жени Куп на Македонија, Ф4
07.мај 08.мај 00:00 Суперлига, плеј-оф/аут, 8 коло
07.мај 08.мај 00:00 Прва лига, плеј-оф/аут, 7 коло
11.мај 12.мај 00:00 мажи Лига на шампиони, четвртфинале, 1 натпревар
12.мај 00:00 ждрепка жени Лига на шампиони, Ф4
14.мај 15.мај 00:00 жени Европски куп, финале, 2 натпревар
14.мај 15.мај 00:00 Ф4 2022 жени Лига на Европа
14.мај 15.мај 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 12 коло
14.мај 15.мај 00:00 мажи Куп на Македонија, Ф4
14.мај 15.мај 00:00 Прва лига, плеј-оф/аут, 8 коло
18.мај 19.мај 00:00 мажи Лига на шампиони, четвртфинале, 2 натпревар
21.мај 22.мај 00:00 мажи Европски куп, финале, 1 натпревар
21.мај 22.мај 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 13 коло
21.мај 22.мај 00:00 Суперлига, плеј-оф/аут, 9 коло
21.мај 22.мај 00:00 Прва лига, плеј-оф/аут, 9 коло
28.мај 29.мај 00:00 мажи Европски куп, финале, 2 натпревар
28.мај 29.мај 00:00 Ф4 2022 мажи Лига на Европа
28.мај 29.мај 00:00 Женска лига, плеј-оф/аут, 14 коло
28.мај 29.мај 00:00 Суперлига, плеј-оф/аут, 10 коло
28.мај 29.мај 00:00 Прва лига, плеј-оф/аут, 10 коло
04.јун 05.јун 00:00 Ф4 2022 жени Лига на шампиони
04.јун 05.јун 00:00 Суперлига/Прва лига, бараж натпревар
18.јун 19.јун 00:00 Ф4 2022 мажи Лига на шампиони
22.јун 03.јул 00:00 СП 2022 младинки Словенија
07.јул 17.јул 00:00 ЕП 2022 младинци Португалија
08.јул 17.јул 00:00 ЕХФ шампионат 2022 младинци
24.јул 30.јул 00:00 Младински игри Словачка
03.авг 14.авг 00:00 СП 2022 кадетки Грузија
04.авг 14.авг 00:00 ЕП 2022 кадети Црна Гора
08.авг 14.авг 00:00 ЕХФ шампионат 2022 кадети Израел/Украина/Летонија
17.окт 23.окт 00:00 мажи Супер Глоуб
04.ное 20.ное 00:00 ЕП 2022 жени Македонија/Словенија/Црна Гора