Вардарки им се вратија на победите, лесно го решија Пелистер

Ракометарките на Вардар по дерби поразот од Куманово, им се вратија на победите во Женската лига, откако славеа против Пелистер со 38-20.

Победникот на овој натпревар од 8. коло беше решен уште по првото полувреме кога избраничките на Александар Царчев направија предност од 13 гола, 20-7.

Неизвесно беше само на стартот кога беше 3-2, а потоа се беше во знакот на вардарки, кои рутински го одработија овој натпревар.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Дона Тодоровска со шест и Тамара Ивановска со пет погодоци.

Во составот на Пелистер единствено отскокнуваше Кристина Наумовска, чии десет гола беа премалку за нешто повеќе на гостувањето во Скопје.

Во следното коло Вардар ќе има незгодно гостување кај Стружанка, додека Пелистер во Битола ќе го пречека составот на Куманово.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ13130039
2ЧАИР13111134
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА13110233
4КУМАНОВО13100330
5ВАРДАР1391328
6СТРУЖАНКА1361619
7ДЕСПИНА1351716
8ПЕЛИСТЕР 20121351716
9СКОПЈЕ1351716
10СПАРТАК1350815
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1332811
12АСТИБО1330109
13ШАМПИОН1310123
14ГЕВГЕЛИЈА1300130