Тутенкоски: Ќе се обидеме да одиграме што е можно подобро против шампионот

Ракометарите на Струга денеска ќе го одиграат својот последен домашен натпревар во суперлигашката конкуренција.

Ривал на составот на Наум Танески во претпоследното, 13. коло од суперлигашкиот плеј-оф ќе биде актуелниот бранител на титулата Еурофарм Пелистер.

Стружани за оваа сезона имаа за цел да обезбедат пласман во плеј-офот и колку што можат да се покажат во добро светло против најдобрите клубови во Супер лигата.

Голманот Дамјан Тутенкоски се надева на добра претстава против Еурофарм Пелистер, но и на голема поддршка од трибините.

,,Во претпоследното коло на свој терен го пречекуваме тимот на Еурофарм Пелистер, кој иако е голем фаворит против нас, ние ќе се обидеме да одиграме што е можно подобро и нема да се предадеме лесно. Ние нашата цел со пласманот во плеј-офот ја остваривме, во вториот дел од сезоната секој натпревар за нас беше искуство повеќе. Ги повикувам симпатизерите на Струга и навивачката група „Паткари“ да дојдат во што поголем број, да бидат нашиот осми играч и да ни дадат голема поддршка во нашиот последен домашен натпревар за оваа сезона. Се надевам дека ќе одиграме според посакуваното и ќе успееме достојно да се претставиме против пелистерци”, изјави Тутенкоски.

Натпреварот меѓу Струга и Еурофарм Пелистер ќе се одигра со почеток од 13:00 часот во спортската сала „Тими“, а влезот за сите љубители е слободен.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР13120138
2ВАРДАР 196112100233
3АЛКАЛОИД1280427
4ОХРИД1280426
5ТИКВЕШ 20141260619
6БУТЕЛ1230910
7ПРОЛЕТ1220106
8СТРУГА1300130