Toj ќе биде трансфер на летото: Четири елитни клуба се борат за Ричардсон

Еден од најдобрите млади ракометари на Франција, Мелвин Ричардсон го прилече своето внимание во последните две сезони, па веќе на големо се зборува за неговата иднина и клубот во кој ќе игра од следната сезона.

Ракометарот на Монпелје, кој е син на една од најголемите легенди на ракометот не само во Франција, туку и во светот, Џексон Ричардсон е на мета на повеќе клубови.

Иако се зборуваше дека најблизу до неговите услуги е тимот на Барселона, сепак, нема да биде така лесно бидејќи Каталонците добиваат конкуренција.

„Мојот избор сè уште не е направен. Постојат неколку големи клубови со кои преговарам, но рано е да ја објавам мојата одлука“, вели Мелвин Ричардсон.

За неговите услуги покрај Барселона сега се заинтересирани и Веспрем, Келце и Рајн Некар, па останува да се види кој клуб ќе успее да го добие во своите редови и да добие квалитетно засилување на позицијата десен бек. Покрај тоа одлично се снаоѓа и како центар иако бие со левата рака.