Стружанка даде силен отпор, но бодовите останаа во Куманово

Тимот на Куманово во натпревар од 24. коло од Женската лига на свој терен беше подобар од Стружанка со 25:23 (14:12).

За вицепрвакот ова беше 18-та победа во новата сезона и со новите освоени бодови дојде до 54 на свое конто.

Гостинките од Струга парираа во текот на целиот натпревар, во првиот и вториот дел на моменти водеа, но во финишот пресуди поголемата пофокусираност на домашниот табор.

Најефикасна на натпреварот беше членката на Стружанка, Мендувие Далипоска, која постигна 12 погодоци.

Во победничкиот тим седум погодоци постигна искусната Сара Цветановска, а по пет запишаа Јана Ѓошевска и Јана Алексовска.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243