Охриѓани трети на меѓународен турнир во Србија!

Амбициозниот тим на Охрид го освои третото место на Меѓународниот турнир „Драго Јововиќ“ во Врбас, Република Србија, кој се одигра викендов.

Покрај Охрид, на турнирот учествуваа и актуелниот шампион на Србија Војводина, потоа амбициозната Црвена Ѕвезда и домаќинот Врбас.

Во полуфиналето, вчера, Војводина го совлада Охрид со 37:26 (19:12). Најдобар поединец во редовите на Охрид беше крилото Гоце Ојлески со 8 постигнати погодоци.

Во второто полуфинале, Црвена Ѕвезда го совлада Врбас со 33:27 (16:15), додека во битката за бронзата, домаќинот Врбас и Охрид одиграа неизвесен натпревар кој беше решен по изведувањето на пенали, откако во регуларниот дел мечот заврши 32:32 (16:16). По седмерците Охрид славеше со 35:36.

Најдобар во редовите на Охрид беше хрватскиот интернационалец Рудолф Шафранко со 7 погодоци. Победник на турнирот е Војводина која во финалето ја совлада Црвена Ѕвезда со 35:23 (17:12).

Охрид турнејата во Србија ќе ја заврши со пријателски меч со Дубочица од Лесковац. Натпреварот меѓу Охрид и Дубочица ќе се одигра во текот на утрешниот ден.