Новото суперлигашко коло со пет супер пресметки

Денеска со натпреварот меѓу Мулти Есенс и Скопје ќе започне новото, 6. коло во суперлигашкиот плеј-оф/аут.

Најинтересно во новото коло се очекува да биде на дуелот меѓу екипите на Охрид и Вардар, како и на пресметките во Скопје.

Охриѓани, кои покажаа дека можат да се носат со секоја екипа, ќе се обидат со помош на публиката да ги освојат бодовите против „црвено-црните“.

Вардар по победата над вицепрвакот се врати во игра за титулата и на дуелот во Охрид ќе мора да ги освои бодовите за да остане меѓу најдобрите три екипи.

Во Скопје ќе има два дуели од плеј-офот, ќе играат Пролет и Тиквеш, односно Бутел Скопје и Алкалоид.

Интересно се очекува да биде во борбата за опстанок, каде што неколку екипи се во игра за првите две позици.

Супер лига, плеј-оф, 6. коло, распоред:

30/03, 18:00, Еурофарм Пелистер – Струга
30/03, 18:00,  Пролет – Тиквеш
31/03, 18:00, Бутел – Алкалоид
31/03, 18:30, Охрид – Вардар

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР12110135
2ВАРДАР 196112100233
3АЛКАЛОИД1280427
4ОХРИД1280426
5ТИКВЕШ 20141260619
6БУТЕЛ1230910
7ПРОЛЕТ1220106
8СТРУГА1200120

Супер лига, плеј-аут, 6. коло, распоред:

29/03, 20:00, Мулти Есенс – Скопје
30/03, 16:00, Голден Арт – Еурофарм Пелистер 2
30/03, 18:30, Прилеп – Вардар Неготино
Куманово слоб.

ПозЕкипаНПРЛБ
1МРК КУМАНОВО13101232
2ПРИЛЕП1291230
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21290330
4ВАРДАР НЕГОТИНО1380524
5МУЛТИЕСЕНС1371523
6ГОЛДЕН АРТ1241716
7СКОПЈЕ 20201320116
8АЕРОДРОМ1400142