Металопластика ќе брка еден негатива за четвртфинале во Европа, босанските екипи пред елиминација!

Во рамки од третото по ранг европско клупско натпреварување – Европскиот Куп, се одиграат шест натпревари, на кои имаше голема неизвесност.

Српскиот претставник Металопластика на гостувањето во Исланд кај Валур доживеа минимален пораз од 27:26.

Двете екипи од БиХ, Вогошча и Слобода Тузла, се наоѓаат пред елиминација, откако загубија од Баја Маре, односно Крка.

Сепак, тимот од Шабац следниот викенд ќе игра пред својата публика и ќе се обиде да обезбеди победа од најмалку два гола разлика за да се пласира во четвртфиналето.

Екипите на ФХ од Исланд и словачкиот Татран Прешов двата осминафинални дуели ќе ги одиграат на 16 и 17 февруари.

Бриксен и Олимпијакос одлучија да играат на 17 и 18 февруари. Двата натпревари италијанскиот тим ќе ги одигра во Грција.

Европски Куп, осминафинале, први натпревари:

Бешикташ – Ференцварош 32-34
Стеауа Букурешт – Карвина 28-27
Кремс – Брегенц 26-26
Баја Маре – Вогошча 36-26
Слобода Тузла – Крка 15-19
Валур – Металопластика 27-26