Марија Тасевска пак заигра за австрискиот Дорнбирн, даде 22 гола на два меча!

Левото крило Марија Тасевска во продолжение од сезоната ќе настапува во позната средина, австрискиот Дорнбирн.

Македонската интернационалка по една полусезона го заврши престојот во српскиот првак Јагодина и се врати во позната средина.

Веќе на првиот натпревар Тасевска стана најдобар стрелец со 12 гола, а тој беше последен од регуларниот дел на сезоната.

Нејзиниот Дорнбирн ќе се бори против Егенбург, Грац и Фунфхаус за место во елитната лига на Австрија следната сезона.

Се одигра и првата средба од плеј-офот, Дорнбирн победи со 33-26 против Егенбург, а Тасевска одново беше најдобар стрелец со десет погодоци.

Во Македонија, Тасевска настапуваше за Металург, додека на меѓународна сцена ги бранеше боите и на грчкиот ПАОК Солун.