Македонија ја доби и втората „контролка“ со јужниот сосед

Машката сениорска репрезентација на Македонија славеше на последниот пријателски натпревар пред настапот на Европското првенство во Германија.

Македонија на втората „контролка“ против јужниот сосед триумфираше со 29:28 (15:13) и со три победи ја заврши последната подготвителна фаза.

Победничкиот гол го постигна повратникот во репрезентацијата, десното крило Никола Костески.

Избраниците на Кире Лазаров во вчерашниот натпревар против Грција славеа со 33:30, додека пред една недела беа подобри од Црна Гора со 39:37.

Македонската репрезентација на Европското првенство во Германија за ривали ги има Франција, Швајцарија и домашната селекција.

Првиот меч на ЕП „црвено-жолтите“ ќе го играат против Франција на 10 јануари од 18:00 часот на стадионот „Меркур Шпил Арена“ во Диселдорф.