Лазаревски: Имавме повеќе тактички замисли за натпреварот со Грција

Машката репрезентација на Македонија пред настапот на Европското првенство триумфираше на првата од двете контролни средби против Грција со три гола разлика, 33:30.

Македонија иако 20 минути беше во негатива, сепак, со одличната игра во последните десет минути од првиот дел направи пресврт и до крајот имаше активен резултат.

По одиграниот натпревар со јужниот сосед, свој коментар даде кружниот напаѓач Милан Лазаревски.

,,Имавме план и повеќе концепти кои што сакавме да ги имплементираме денес, сакавме да пробаме со неколку играчи кои играат на позиција среден блок во 6-0 одбрана, сакавме да пробаме во напад 7 на 6, имаше повеќе концепти кои што се добредојдени на ваков натпревар, за да знаеме што можеме да играме, што може да ни биде најдобар дел во нашата игра, а што не”, изјави Лазаревски.

Македонија првиот меч на ЕП го игра против Франција на 10 јануари од 18:00 часот на стадионот „Меркур Шпил Арена“ во Диселдорф.

Костески: Во нагорна линија сме, ќе бележиме добри успеси

Талески: Најмногу треба да се поправиме во одбраната

Јагуриновски: Ќе се бориме против сите на ЕП!

Велковски: Спремни сме за ЕП – борбено ќе го браниме македонскиот дрес

📷Грција на колена пред македонските “лавови”!