Куманово прими само четири гола за едно полувреме и запиша лесна победа

Македонскиот вицепрвак Куманово забележа нова убедлива победа во Женската лига, откако во дуелот со Шампион триумфираше со 34:9.

Куманово во првото полувреме му дозволи да противникот да постигне пет гола, додека скопскиот тим во вториот дел за 30 минути постигна само четири гола.

Ракометарките на Славиша Димитријески влегоа сериозно во натпреварот, максимално беа посветени и бодовите ги освоија уште во првиот дел, кој заврши во нивна корист од 17:5.

Составот на Куманово одигра фантастично во одбраната, толку добро што Шампион одвреме-навреме го гледаше голот. Ниту во вториот дел немаше голема резултатска промена, тимот на Куманово продолжи како да тренинг, лесно ги казнуваше грешките на Шампион и на крај дојде до убедлива победа, која беше изразена со 25 гола разлика.

Најефикасна во Куманово беше Адела Елинин со девет погодоци, шест постигна Сара Цветановска, пет додаде Сара Богојеска. Во тимот на Шампион, Анастасија Ѓорѓиева, Ивана Стојмановска, Марија Бојковска и Ана Ристевска постигнаа по два погодоци, еден запиша Маријана Буразер.

 

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243