Ѓеоргиевска блесна со 11 гола, Чаир лесно до триумф над Гевгелија

Тимот на Чаир ја совлада Гевгелија со убедливи 38-13 и ја задржа втората позиција на табелата по 11 кола во Женската лига.

Предводени од левото крило Стефанија Ѓеоргиевска, домаќинките немаа многу проблеми против последнопласираниот тим.

Поведоа со 6-1, беше и 11-3, па јасно беше каков тек ќе има овој натпревар. До паузата избраничките на Басри Љатифи ја задржаа предноста, 18-10.

Во второто полувреме погодуваа уште повеќе, а одбраната дозволи само уште три гола на гостинките за висока победа.

Најдобар стрелец во победничкиот тим беше Ѓеоргиевска со 11 гола, а пет гола даде Хана Мифтари, додека кај Гевгелија, Ступар и Шуклева имаа по четири погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243