Еурофарм Пелистер на чекор до титулата, одработи рутински со Струга

Ракометарите на Еурофарм Пелистер рутински одработија на гостувањето кај Струга и славеа со 35-24 во натпреварот од 13 рунда во суперлигашкиот плеј-оф.

Сега битолчани ги дели уште една победа до одбрана на титулата, иако може тоа да се случи и порано ако Вардар киксира со Охрид. Еурофарм Пелистер сега 38 бода на првото место, додека „црвено-црните“ се втори со 33 бода и меч помалку.

Стружани пружија отпор во првиот дел, водеа во неколку наврати со гол или два, но паднаа во ритамот пред паузата. По 10-9 за Струга, момците на Бранко Ангеловски врзаа пет гола во серија за 14-10 и до паузата ја задржаа предноста, 16-12.

Второто полувреме беше само рутинско одработување на задачата, па битолчани сега ќе се посветат на последното коло и натпреварот во „Боро Чурлевски“.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Цветан Кузманоски со осум гола, а по четири гола имаа Петар и Павле Атанасијевиќ, Нејц Цехте и Богдан Радивојевиќ. Во редовите на Струга се истакнаа Мерис Бошњак со седум гола и Александар Тренчевски со пет погодоци.

Во последната рунда Еурофарм Пелистер на свој терен ќе го пречека тимот од Автокоманда, кој минатата недела славеше против пелистерци во финалето на Купот на Македонија.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР13120138
2ВАРДАР 196112100233
3АЛКАЛОИД1280427
4ОХРИД1280426
5ТИКВЕШ 20141260619
6БУТЕЛ1230910
7ПРОЛЕТ1220106
8СТРУГА1300130