Eуро2020: Првото изненадување во вториот ден, Португалците и зедоа мерка на Франција

Иако првото коло е некомплетно и уште не се одиграни сите средби, сепак, денеска ќе има нови дуели. На програмата се 2. коло во групите А и Ц, додека во Е групата денеска ќе истрчаат првпат на терен селекциите на Унгарија, Русија, Данска и Исланд.

После првото коло немаше нерешени дуели и со победи стартуваа главно фаворитите со исклучок на Франција. Оваа селекција потфрли и забележа пораз од Португалија на големо изненадување така што во тешката група каде што се и Норвешка и БиХ ќе има проблеми да се најде во следната фаза.

Доколку нешто пропуштивте во досегашниот дел од првенството можете да се потсетите во продолжение, а секако да ги имате предвид и следните средби на шампионатот.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ПРВАТА ФАЗА НА ЕП

ГРУПА А (ГРАЦ)

1.КОЛО

БЕЛОРУСИЈА – СРБИЈА            35:30

Каралек 9, Кулеш 5, Шилович 5 – Радивојевиќ 6, Сретеновиќ 5, Зеленовиќ 4

ХРВАТСКА – ЦРНА ГОРА          27:21

Циндриќ 6, Мариќ 4, Хорват 4  – Грбовиќ 6, Липовина 4, Бакиќ 2

САБОТА, 11 ЈАНУАРИ

16:00ч

ХРВАТСКА – БЕЛОРУСИЈА

18:15ч

ЦРНА ГОРА – СРБИЈА

ПОНЕДЕЛНИК, 13 ЈАНУАРИ

18:15ч

ЦРНА ГОРА – БЕЛОРУСИЈА

20:30ч

СРБИЈА – ХРВАТСКА

ГРУПА Б (ВИЕНА)

1.КОЛО

ЧЕШКА – АВСТРИЈА      29:32

Хрстка 6, Здрахала , Каспарек 3 – Билик 12, Божовиќ 7, Вебер 3

МАКЕДОНИЈА – УКРАИНА      26:25

Лазаров 8, Манасков 6, Стоилов 4 – Остроушко 5, Акименко 4, Жуков 4

НЕДЕЛА, 12 ЈАНУАРИ

16:00ч

ЧЕШКА – МАКЕДОНИЈА

18:15ч

АВСТРИЈА – УКРАИНА

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

АВСТРИЈА – МАКЕДОНИЈА

20:30ч

УКРАИНА – ЧЕШКА

ГРУПА Ц (ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО

ГЕРМАНИЈА – ХОЛАНДИЈА     34:23

Хефнер 5, Колбахер 5, Винчек 3 – Смитс 7, Штајнс 6, Лендерс 2

ШПАНИЈА – ЛЕТОНИЈА            33:22

Перез 5, Соле 4, Гомез Абељо 4 – Кристопанс 7, Јурдс 5, Дуде 3

САБОТА, 11 ЈАНУАРИ

16:00ч

ЛЕТОНИЈА – ХОЛАНДИЈА

18:15ч

ШПАНИЈА – ГЕРМАНИЈА

ПОНЕДЕЛНИК, 13 ЈАНУАРИ

18:15ч

ЛЕТОНИЈА – ГЕРМАНИЈА

20:30ч

ХОЛАНДИЈА – ШПАНИЈА

ГРУПА Д (ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО

ФРАНЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА  25:28

Мем 5, Карабатиќ 4, Фабрегас 4 – Бранкињо 5, Фераз 4, Гомез 4

НОРВЕШКА – БИХ           32:26

Сагосен 12, Оверби 5, Јоханесен 3 – Прце 7, Паниќ 4, Периќ 3

НЕДЕЛА, 12 ЈАНУАРИ

16:00ч

ПОРТУГАЛИЈА – БИХ

18:15ч

ФРАНЦИЈА – НОРВЕШКА

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

БИХ – ФРАНЦИЈА

20:30ч

ПОРТУГАЛИЈА – НОРВЕШКА

ГРУПА Е (МАЛМЕ)

САБОТА, 11 ЈАНУАРИ

16:00ч

УНГАРИЈА – РУСИЈА

18:15ч

ДАНСКА – ИСЛАНД

ПОНЕДЕЛНИК, 13 ЈАНУАРИ

18:15ч

ИСЛАНД – РУСИЈА

20:30ч

ДАНСКА – УНГАРИЈА

СРЕДА, 15 ЈАНУАРИ

18:15ч

ИСЛАНД – УНГАРИЈА

20:30ч

РУСИЈА – ДАНСКА

ГРУПА Ф (ГЕТЕБОРГ)

1.КОЛО

СЛОВЕНИЈА – ПОЛСКА 26:23

Благотиншек 5, Мацковшек 5, Јанц 4 – Морито 8, Крајевски 4, Пилитовски 3

ШВЕДСКА – ШВАЈЦАРИЈА      34:21

Толбринг 6, Нилсон 6, Ду Риц 6 – Шмид 4, Мајстер 3, Рубин 3

НЕДЕЛА, 12 ЈАНУАРИ

16:00ч

ШВАЈЦАРИЈА – ПОЛСКА

18:15ч

ШВЕДСКА – СЛОВЕНИЈА

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

ШВАЈЦАРИЈА – СЛОВЕНИЈА

20:30ч

ПОЛСКА – ШВЕДСКА.