Десподовска и Кобержице со петта победа по ред

Тимот на Кобержице, каде што игра македонската интернационалка Зорица Десподовска, забележа петта победа по ред.

Кобержице славеше на гостувањето кај составот на Гњезно со 33-29, откако и на полувремето имаа плус четири, 17-13.

Десподовска беше втор стрелец во победничката екипа и успеа да постигне шест погодоци во мрежата на домаќинките.

Кобержице сега има 35 бода и се наоѓа на делба на втората позиција со тимот на Лублин, додека лидер е Заглебје Лубин со 42 бода и максимален биланс.

Десподовска и нејзиниот тим во следното коло на домашен терен ќе играат со Кожалин и ќе имаат можност да ја продолжат победничката серија.