ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Тиквеш на гости кај Вардар, три двобои во плеј-аутот, две дерби средби кај дамите…

На денешната програма во Македонија ќе има неколку возбудливи натпревари во рамки од 10. коло од суперлигашкиот плеј-оф/аут.

Екипата на Вардар во СЦ „Јане Сандански“ ќе биде домаќин на Тиквеш, кој на првата меѓусебна пресметка сезонава успеа да ги добија „црвено-црните“.

На Вардар му е потребна победа за да остане во игра за титулата, но и на кавадарчани им се неопходни три бодови за повисок пласман во плеј-офот.

Прилеп ќе гостува во Автокоманда кај дебитантот и ќе се обиде да запише нова победа, со која ќе биде многу блиску до задржување на супералигашкиот статус.

Тимот предводен од Божидар Мојсов игра одлично во вториот дел од сезоната, засега е лидер на табелата во плеј-аутот со 24 бодови на свое конто.

Амбициозниот Куманово гостува кај Скопје, додека Еурофарм Пелистер 2 пред домашната публика ќе се соочи со Вардар Неготино.

Во 20. коло кај дамите, бранителот на титулата, тимот на Ѓорче Петров, ќе му гостува на Чаир и со евентуална победа ќе биде на милиметри од нова титула, трета по ред.

Интересно се очекува да биде на натпреварот меѓу двајцата поранешни шампиони на Македонија, Куманово и Вардар. Секогаш меѓусебните дуели на овие две екипи биле проследени со голема неизвесност.

Кај прволигашите ќе има три пресметки, а низ Европа ќе се игра во многу шампионати, свој настап ќе имаат дел од нашите интернационалци.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:
10:00 БАЈА МАРЕ – СТИНТА (РОМАНИЈА)
11:30 ЧСМ – РАПИД (РОМАНИЈА)
13:00 ГЕВГЕЛИЈА – МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА (МАКЕДОНИЈА)
13:30 ШАМПИОН – СТРУЖАНКА (МАКЕДОНИЈА)
14:00 МУЛТИ ЕСЕНС – ПРИЛЕП (МАКЕДОНИЈА)
14:00 ФТЦ – ОЛИМПИЈАКОС (ЕВРОПСКИ КУП)
14:00 КУМАНОВО – ВАРДАР (МАКЕДОНИЈА)
15:00 AЕК – ПАОК (ГРЦИЈА)
16:30 СКОПЈЕ – КУМАНОВО (МАКЕДОНИЈА)
17:00 СПОРТИНГ – БЕНФИКА (ПОРТУГАЛИЈА)
18:00 БИСИНОВ – ШАМПИОН (МАКЕДОНИЈА)
18:00 БРАГА – ПОРТО (ПОРТУГАЛИЈА)
18:00 ВАРДАР – ТИКВЕШ (МАКЕДОНИЈА)
18:00 ЧАИР – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ (МАКЕДОНИЈА)
18:00 БЕНИДОРМ – ПУЕНТИ ХЕНИЛ (АСОБАЛ)
18:30 РАДОВИШ – МЕТАЛУРГ РА (МАКЕДОНИЈА)
18:30 ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – ВАРДАР НЕГОТИНО (МАКЕДОНИЈА)
18:30 ДУГО СЕЛО – ЛОКОМОТИВА (ХРВАТСКА)
19:00 ЗАГРЕБ – ВАРДАЖДИН (ХРВАТСКА)
19:00 МАКЕДОНИЈА ЃП – ЈЕХОНА (МАКЕДОНИЈА)
19:00 ТРСТ – ЕПАН (ИТАЛИЈА)
19:00 ЈАГОДИНА – ЖЕЛЕЗНИЧАР (СРБИЈА)
19:00 ВОЈВОДИНА – РАДНИЧКИ (СРБИЈА)
19:00 МЕТАСЛОПЛАСТИКА – ПАРТИЗАН (СРБИЈА)
19:30 СКОПЈЕ – ДЕСПИНА (МАКЕДОНИЈА)
21:00 СИНФИН – БАРСЕЛОНА (АСОБАЛ)
21:05 НАНТ – ПСЖ (ФРАНЦИЈА)