Mathias GIDSEL, Denmark vs Netherlands, Men's EHF EURO 2024 Germany, Hamburg, Germany, 17.01.2024, Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

ДЕНЕСКА НА ЕП: Данска ќе го предизвика бранителот на титулата, Португалија по нова победа

Денес на Европското првенство 2024 кое се одржува во Германија ќе стартува второто коло од главната фаза.

На денешната програма ќе има три дуели од втората група, а најинтересно се очекува да биде во скандинавското дерби меѓу Данска и Шведска.

Двете репрезентации имаат по четири бода на табелата и победникот од денешниот дуел ќе направи голем исчекор и ќе биде многу блиску до полуфинале на континенталниот собир.

Португалија, која во првото коло од главната фаза славеше над Норвешка, силите ќе ги одмери со Словенија и со евентуална победа ќе остане во игра за едно од првите две места во групата.

Меѓусебен дуел во второто коло ќе имаат Норвешка и Холандијa, кои ги загубија шансите за висок пласман на табелата.

ДЕНЕСКА НА ЕП:

15:30 СЛОВЕНИЈА – ПОРТУГАЛИЈА

18:00 НОРВЕШКА – ХОЛАНДИЈА

20:30 ДАНСКА – ШВЕДСКА