Далипоска и Голабоска комбинираа 17 гола, Стружанка го реши Спартак

Тимот на Стружанка имаше победнички крај на сезоната во Женската лига, откако славеше против Спартак со 38-30.

И покрај тоа што Мила Мемов постигна 13 погодоци за тимот од Кисела Вода, тоа беше премалку за позитивен резултат.

Мендувие Далипоска и Марија Голабоска комбинираа 17 погодоци и заедно со Теодора Маркоска која додаде уште седум гола, беа најдобри во победничкиот тим.

Во првото полувреме гостинските ракометарки пружија достоен отпор, имаа неколкупати и реми, но попуштија пред паузата и Стружанка замина со предност од три гола, 17-14.

Во вториот дел гостинките комплетно беа надиграни и Стружанка рутински го доврши натпреварот.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ26251076
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА26221367
3ЧАИР25211364
4ВАРДАР26201561
5КУМАНОВО26190757
6СТРУЖАНКА261311240
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК25911528
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО25402112
13ШАМПИОН2521227
14ГЕВГЕЛИЈА2510243