Чаир убедлив против Стружанка, прокнижи нови три бода

Екипата на Чаир во заостанатиот натпревар од 3. коло од Женската лига славеше убедливо над Стружанка со 35:17.

Во натпревар без голем интензитет, гостинската екипа од Скопје новите три бода ги запиша уште по првото полувреме кое го доби со 16:8.

Чаир продолжи во исто темпо и во вториот дел, лесно доаѓаше во позиција за гол и успеа осетно да ја зголеми предноста за конечни 18 гола разлика.

Најефикасна во победничката екипа беше Стефанија Ѓеоргиевска со шест погодоци, по пет постигнаа Биљана Дамчевска и Озкан Севданур.

Кај Стружанка најефикасна беше Ивана Затуроска со четири погодоци, еден помалку постигнаа Магдалена Делисока и Мендувие Далипоска.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243