Унгарија, Словенија и Полска

Манасков обезбеди полуфинале со Веспрем

Екипата на Веспрем денеска одигра натпревар од четврт-финалето на Купот на Унгарија каде што очекувано немаше проблеми против составот на Татабања. Иако беа гости Манасков и колегите беа убедливи и постојано во предност, па...

Тонесен уште две години во Веспрем!

Норвешкиот репрезентативец Кент Робин Тонесен, кој заработи повреда на дуелот со Вардар во Скопје во Лигата на шампионите и ќе паузира до крајот на сезоната, го продолжи договорот со унгарскиот гигант Веспрем. Тонесен би требало...

Лејно како Миркуловски – ќе биде ем тренер, ем играч во Ѓер

Екипата на Ѓер веќе го подготвува тимот за наредната година и уште сега има обезбедно нов голмански пар. Амандин Лејно и Ева Киш ќе бидат заменети од Лора Глозе и Силје Солберг, но сегашните...

ОФИЦИЈАЛНО: Потпиша и Македа – Веспрем полека станува Вардар!

Најдобриот десен бек од последното Европско првенство, Хорхе Македа, ќе ги брани боите на унгарскиот шампион Веспрем од следната сезона. Шпанецот денеска беше промовиран како нов ракометар на тимот предводен од Давид Дејвис. Покрај Македа,...

ОФИЦИЈАЛНО: Данил Шишкарев две години во Веспрем!

Како што пред месец дена ексклузивно најави 24РАКОМЕТ, а сега можеме и официјално да потврдиме дека десното крило на Вардар, Данил Шишкарев, по пет години си заминува од Скопје и во иднина ќе го...

Крај на репрезентативната кариера на Бомбач?

Зад Деан Бомбач е Европско првенство кое сигурно ќе го памети по измешаните емиции. Тој ја презеде улогата лидер на тимот која ја бараше одамна и беше еден од најдобрите играчи на Словенија на...

СЕНЗАЦИЈА: Ѓер загуби во унгарското првенство – за тоа е „виновна“ поранешна вардарка!

Европскиот шампион Ѓер по цели две и пол години доживеа пораз на домашно тло, во унгарското првенство. Избраничките на Габор Дани, ретко ја чувствуаат горчината на поразот во ЛШ, а камоли пак дома. За големо...

Гримсбо и Лејно заминуваат, Ѓер со нови голманки наредната сезона!

Голманката на Шиофок, Норвежанката Силје Солберг во наредната сезона ќе премине во европскиот шампион Ѓер. Откако беше промовирана Лора Глозе како засилување на голманската позиција, унгарскиот состав донесе уште една ракометарка на истата позиција. „Силје...

Штербик најави пензија: Се повлекувам на крајот од сезоната, но ако треба да „влетам“...

Легендарниот голман Арпад Штербик ја игра последната сезона во кариерата. Иако демантираше пред два месеци дека оди во пензија, сепак викендов откри дека на крајот на сезонава ќе престане да игра ракомет. „Две прекрасни деца...

Се сели во лутиот ривал: Мачковшек две години во ПИК Сегед!

Словенечкиот репрезентативец Борут Мачковшек, кој деновиве настапува на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, од лето ќе има нов клуб. Иако во комбинација беше трансфер во германскиот Рајн Некар Левен, сепак Мачковшек ќе остане...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ