понеделник, септември 26, 2022

Унгарија, Словенија и Полска

Репрезентативец на Полска ја заврши кариерата на 26 години!

Повремениот репрезентативец на Полска, Мациј Мајжински одлучи на само 26 години да ја заврши својата ракометна кариера. Причината за неговото повлекување од ракометот е поради здравствени проблеми. Десниот бек нема играно од месец јануари, 2021...

Поповски и Цирих му „потпишаа“ отказ на легендарниот Лијевски

Полскиот суперлигаш Горњик Забже не успеа да ги оствари зацртаните цели на европска сцена за новата сезона и уште во првото квалификациско коло од Лига на Европа доживеа елиминација. Ракометарите на Горњик Забже беа елиминирани...

Ѓорѓески се разбрани во финишот, Будакалас запиша триумф

Тимот на Будакалас каде што настапува македонскиот голман Даниел Ѓорѓески, забележа победа во второто коло од унгарскиот шампионат. Будакалас славеше над Веспреми КФТ со 30-24, а големи заслуги за триумфот има и нашиот чувар на...

На Периќ му тргна во Татабања – со 11 гола од 11 обиди сам...

Поранешниот капитен на Еурофарм Пелистер, средниот бек Јосип Периќ имаше одлична партија во дресот на Татабања и беше најзаслужен за големиот триумф од 37:30 над амбициозниот тим на Ференцварош во рамки од 2. коло...

Веспрем и Словенецот „раскинаа“ предвреме: Благотиншек ќе ја одигра сезоната во Гепинген!

Тоа што беше уште од поодамна јасно, дека Блаж Благотиншек е на излезна врата од Веспрем, денеска доби официјализација од страна на унгарскиот гигант. Еден од најскапо платените ракометари во Веспрем, словенечкиот репрезентативец и клубот...

Репрезентативец на Македонија потпиша за словенечки прволигаш

Кадетскиот и младински репрезентативец на Македонија, Мирче Калајџиески, кој игра на позиција среден бек и кој настапуваше за екипата на Слован, во новата сезона останува во словенечкиот шампионат, но ќе игра во друг клуб. Екипата...

Илиќ ги „чуваше“ Елисон и Маргуч за Еурофарм Пелистер

Унгарскиот великан Веспрем синоќа играше натпревар од домашното првенство, денеска ќе допатува во Задар, а утре ќе се соочи со Еурофарм Пелистер во полуфиналето на СЕХА лигата. Тренерот на Веспрем, Момир Илиќ, на средбата што...

Сармиенто ја прекина пензијата – ќе игра кај Сабате во Висла Плоцк!

Средниот бек Даниел Сармиенто, кој на крајот на изминатата сезона реши да се повлече од ракометот, сепак, мораше да го одложи пензионирањето поради примамливата понуда од полскиот вицешампион Висла Плоцк. Екс репрезентативецот на Шпанија во...
video

Веспрем се прости од капитенот Лекаи (ФОТО)

Пред финалниот натпревар од роденденскиот турнир на Веспрем, унгарскиот тим приреди трогателно простување за Мате Лекаи. Некогашниот капитен на Веспрем беше дел од тимот осум сезони и доби достојно испраќање од навивачите и раководството пред...

Веспрем закажа натпревар на два дена пред двобојот со Еурофарм Пелистер

Унгарскиот гигант Веспрем е ривал на Еурофарм Пелистер во полуфиналето на СЕХА лигата на Ф4 во Задар. Минатиот викенд Веспрем ги победи Флеснбург и Кил во два дена и го освои турнирот на домашен терен,...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ