Македонија

Еурофарм Работник и Пелистер се споија – вака изгледа новиот дрес на битолчани (ФОТО)

Денеска во Битола се официјализираше фузијата, односно спојувањето на Пелистер и Еурофарм Работник. Претставници на Пелистер и Еурофарм Работник, заедно со градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска го ставија потписот на долгоочекуваното спојување на двата...

ОФИЦИЈАЛНО: Битола го доби Еурофарм Пелистер!

Конечно, утрината во Битола беше официјализирана долго најавуваната фузија меѓу двата ракометни тима. Еурофарм работник и Пелистер потпишаа договор и станаа еден клуб - Еурофарм Пелистер. Сепак, тоа не значи дека во Битола ќе има...

Кире Лазаров како во најдобрите денови, го реши Шамбери во последната секунда

Екипата на Нант славеше со 29:28 на гостувањето кај Шамбери, а херој во победата е Кире Лазаров кој реализираше во последната секунда од натпреварот. Со голот кој Лазаров го реализираше во последната секунда од средбата...

КОНЕЧНО: Утре се потпишува договорот – Пелистер и Еурофарм Работник стануваат еден клуб!

Екипите на Пелистер и на Еурофарм Работник утре ќе го официјализираат долго најавуваното фузирање, па од утре Битола ќе има еден клуб. Потпишувањето на соработката ќе се случи во 9 часот. Според најавите ќе има...

Листа на стрелци: Палевски продолжува да ги полни мрежите

Екипата на Работнички е пред распаѓање бидејќи поискусните ракометари се веќе заминати, а и оние што останаа се подготвуваат за напуштање на клубот. Сепак, тоа не е проблем за Давор Палевски да продолжи со полнењето...

Данска „свирка“ за Вардар против Веспрем

Европскиот шампион Вардар го чека последниот натпревар за оваа година во Лигата на шампионите. Гостин во Скопје ќе биде унгарскиот гигант Веспрем, а веќе се познати арбитрите за оваа средба. ЕХФ ги делегираше данските судии...

Супер машка лига: Металург се врати на врвот, првата четворка без измени

Со комплетирањето на 12. коло од Супер машката лига веќе е јасен и изгледот на табелата. Металург со новата победа се врати на првата позиција. Продолжува трката со Охрид за првото место, а и после...

Будење во Автокоманда: Еден сосема нов Металург реши сè за едно полувреме

Екипата на Металург која минатата среда едвај успеа да го совлада Вардар Јуниор и оваа која денеска доминираше против Пролет се разликуваше во една работа. Тоа беше пристапот во играта и залагањето во текот...

Супер машка лига: Металург го пречекува Пролет, гостите сезонава веќе земаа бод против металурзите

Екипата на Пролет денеска гостува во Автокоманда од 19 часот, а ќе се соочи со Металург, ривалот против кој веќе беше освоен бод уште на стартот од сезоната. Ова ќе биде натпревар на кој...

Листа на стрелци: Блажевска од Кузман Вардар останува лидер, прва отиде над 100 гола

Ракометарката на Кузман Вардар Илинден, Ивана Блажевска останува лидер кај стрелците во Женската лига и после 11. коло. Таа нема конкуренција така што е сосема јасно дека и во продолжение од сезоната ќе биде во...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ