Женска лига

Ден за проверка и за контролни натпревари

Неколку екипи денеска ќе имаат нова контрола и ќе одиграат натпревари низ Македонија. Според распоредот на натпревари кој се има денеска ќе има средби во Скопје, Куманово и Охрид. Во Скопје Металург ќе има загревање...

Чаир го чека својот ривал во Европскиот куп

Ракометарките на Чаир први влагаат во ждрепка за новата сезона во Европа, а тие ќе играат во 2. Рунда во Европскиот куп, кој е наследник на Челенџ купот. Чаир се наоѓа во Втората група на...

РФМ и клубовите се договорија: Првенството се игра забрзано, бесплатни тестови, нема котизација…!

Управниот Одбор на Ракометната федерација на Македонија донесе итна одлука во однос на играњето на натпреварите од сите конкуренции во забрзан ритам.  Суперлигата, Женската лига и Првата лига, ќе се играат петок и понеделник...

Куманово донесе нова голманка – потпиша Србинката Митровиќ

Еден од главните фаворити за титулата во Женската лига оваа сезона, Куманово, донесе уште една интернационалка во тимот. Станува збор за голманката Катарина Митровиќ, младинска репрезентативка на Србија од генерацијата 2002. Во Куманово доаѓа од тимот...

Вардар со висока победа на првиот тест

Ракометарките на Вардар го одиграа првиот пријателски натпревар пред стартот на новата сезона. Избраничките на Драгана Ристова и Александар Царчев славеа убедлива победа на гости кај тимот на Спартак со 22-37. Победникот беше познат уште по...

Бранкица Марковиќ уште една година во Куманово

Тимот на Куманово полека го склопува играчкиот мозаик пред стартот на новата сезона во Женската лига. Откако капитенот Александра Боризовска стави потпис на нов договор, уште една ракометарка го продолжи престојот. Станува збор за десниот бек...

Спартак остана без тренери: Алтхаус и Прленда заминаа од клубот

ЖРК Спартак остана без тренери, откако Ања Алтхаус и Марија Прленда викендов си заминаа од клубот. Поранешната вардарка која стана македонска снаа и остана да живее и да работи во Македонија, во последните година дена...

Вардар донесе уште еден лев бек

Тимот на Вардар ја најде замената за репрезентативката Андреа Седлоска, која се пресели во хрватската Локомотива Загреб. Левиот бек Михаела Лазаровска е најновото име во „црвено-црниот“ состав предводен од Драгана Ристова. Лазаровска, која претходно настапуваше за...

Овче Поле СУ ја одработува втората фаза од подготовките, амбициите се место на средината...

Тимот на Овче Поле Славјански Универзитет веќе ја одработува втората фаза од подготовките за новата сезона. Ракометарките предводени од тренерот Илија Бетувски тренираат во Дојран и во последната седмица од август треба да одиграат и...

И девојките од Металург се собраа, од денеска и тие на тренинг

После двете машки екипи на терен во металург се појавија и девојките кои од денеска се во тренажен процес за новата сезона. Со само мали измени влегуваат во новата сезона во која ќе имаат...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ