Женска лига

Нови ваучери за клубовите – кој доби најмногу (ФОТО)

38 Ракометни клубови од Суперлигата, Женската лига и од машката прволигашката конкуренција, добија ваучери од страна на Агенцијата за млади и спорт, преку кои се обезбедуваат финансиски средства од спонзори во форма на даночно...

Куманово продолжува со тренерот со кој лани победи во Купот на Македонија

Најавите на 24Ракомет дека Ненад Краљевски ќе се врати на клупата на Куманово и ќе продолжи со водењето на овој клуб се потврдени, па стратегот од Србија после шест месеци одново ќе се најде...

Симовски после оставката во Куманово: Не можев да поминам над моите принципи

Лидерот во женската лига, Куманово од вчера е без тренер. Симе Симовски кој го водеше тимот од почетокот на сезоната вчера поднесе оставка, па екипата веќе има нов стратег. За заминувањето од тренерската позиција, Симовски...

Краљевски се враќа на кормилото на Куманово?

Вчера во доцните вечерни часови, лидерот во Женската лига Куманово неочекувано остана без тренерот Симе Симовски, кој во продолжение ќе извршува само една функција - селекторската. Веднаш започна потрагата по нов кормилар за најголемиот фаворит...

„Бевме задоволни од резултатите на Симовски, но…“

Вчера во доцните вечерни часови, актуелниот лидер во Женската лига - Куманово, остана без тренерот Симе Симовски. Тој си поднесе оставка од функцијата, иако немаше лоши резултати со клубот. Од Куманово велат дека тие се...

Куманово остана без тренер: Симовски поднесе оставка

Неколку недели пред почетокот на вториот дел од сезоната од домашното првенство екипата на Куманово која е лидер и која има 13 победи на 13 средби остана без тренер откако Симе Симовски денеска поднесе...

Јагодина му се реваншираше на Куманово

Моментално водечката екипа во првата женска лига на Србија, ЖОРК Јагодинa викендов е гостин на екипата на ЖРК Куманово. Екипите одиграа две контролни средби и секој доби по еден дуел. Откако вчера Куманово во второто...

Куманово ќе се тестира со водечкиот тим од Србија

Ракометарките на Куманово порано од останатите екипи ги започнаа настапите после паузата за новогодишните и божиќните празници. Минатиот викенд Куманово настапи во ВРХЛ на третиот турнир на кој беше домаќин Зајечар. Кумановки остварија убедлива победа...

Блажевска одново интернационалка, ја продолжува кариерата во Швајцарија

Ракометарката од Битола, која во минатата сезона имаше двојна улога и беше тренер на женската екипа на Пелистер, Викторија Блажевска во продолжение од овој шампионат ќе има одново интернационална кариера. Блажевска се договори со екипата...

Следната пролет со четири ЕХФ недели

Пролетниот дел од сезоната ќе донесе и паузи во првенството бидејќи вообичаено во овој дел од шампионатот се случува да има репрезентативни активности, а веќе е познато и кога ќе следуваат тие натпревари. Во машка...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ