ВРЕМЕПЛОВ

Ракометни легенди: Ирина Полторацкаја ( Русија)

Кога станува збор за женскиот ракомет невозможно е а да не се спомене една од најголемите ракометни легенди Ирина Полторацкаја. Во нејзината богата ракометна кариера има освоено медали од сите големи натпреварувања и затоа...

Ракометни легенди: Мирза Џомба ( ХРВАТСКА)

Досега во рубриката Ракометни легенди, имавме ракометари кои играа на позицијата централен бек (Џексон Ричардсон и Ирина Полторацкаја), и на позицијата лево крило (Штефан Кречмар). Овојпат ви го претставуваме еден од најдобрите ракометари, а...

Ракометни легенди: Надежда Муравјева – Кралица на одбраната

дна од најголемите руски ракометарки Надежда Муравјева по крајот на минатата сезоната се збогуваше со прoфесионалната  ракометната кариера. Честопати нарекуваната “кралица на одбраната”  припаѓа во групата на најуспешни руски играчи со трите светски шампионски титули и...

Ракометни легенди: Агнес Фаркаш (Унгарија)

Кога ќе се спомене името на легендарната Агнес Фаркаш, веројатно на многумина главна асоцијација им е широката насмевка која го красеше лицето на унгарската репрезентативка. Љубителите на ракометот во нашата земја ја паметат како најголемата...

Ракометни легенди: Штефан Кречмар (Германија)

Штефан Кречмар е германска и светска ракометна легенда. Тетовираната ракометна икона како што многумина го нарекуваат поради големиот број на тетоважи кои ги има и по кои беше препознатлив на ракометните терени, апсолутно заслужено...

„РЕТРОРАКОМЕТ“ со Андријана Будимир: Титулата со Кометал не може да се спореди со ништо!

Ракометарка за одлучувачки моменти, миленичката на сите верни поддржувачи на ракометниот клуб Кометал Ѓорче Петров, српската репрезентативка која го одбра Скопје за свој втор дом, Андријана Будимир за 24Ракомет говори за својата професионална кариера...

„РЕТРОРАКОМЕТ“ со Стевче Алушовски: Да успееме преку проектот „Страст за ракомет “ да направиме...

13 Титули во македонското првенство, 10 освоени Купови на Македонија, 245 настапи за репрезентацијата на Македонија, бројки кои говорат за величината на најдоброто македонско лево крило Стевче Алушовски. По својата плодна кариера која ја...

„РЕТРОРАКОМЕТ“ со Наталија Тодоровска: Кометал беше нешто посебно!

Најверојатно не постои човек во нашата земја кој не го памети успехот во сезоната 2001/2002 кога Кометал го освои врвот на Европа. Огромна заслуга за овој подвиг оди на сметка на тогашното десно кирло...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ