Бисинов ја освои Автокоманда, и натаму турка без пораз во Првата лига

Тимот на Бисинов ја продолжи победничката серија во прволигашката конкуренција, откако славеше во Автокоманда против Металург РА со 33-24.

Предводник на велешани беше Ивица Илиев, кој одигра уште еден одличен натпревар и постигна 12 погодоци.

Металург РА парираше некое време во првото полувреме, но секогаш Бисинов ја имаше предноста од два до три гола, а до паузата стигна до плус пет, 16-11.

Велешани рутински го одработија второто полувреме во кое немаше големи возбудувања и резултатски промени.

Покрај Илиев, во тимот на Бисинов, по пет погодоци постигнаа Иванов, Сиљанов и Стојменов, додека Петровски беше стрелец на пет гола за Металург РА.

Бисинов е прв на табелата со 30 бодови, пред Радовиш кој е втор со 27, а овие две екипи ќе го играат вториот меѓусебен дуел на 16 декември во Велес.