Андоновски со „деветка“ во мрежата на екс словенечкиот првак

Македонскиот интернационалец Даниел Андоновски продолжува со одличните настапи во дресот на Трст.

Италијанскиот суперлигаш во текот на подготвителната фаза одлучи да тестира и со Копер.

Словенечкиот тим го доби дуелот против тимот на Андоновски, триумфираше со три гола разлика, 34:31 (18:14).

Охриѓанецот имаше одлична партија во дуелот со Копер, беше најефикасен во својот тим со девет постигнати погодоци.

Трст вториот дел од сезоната во најсилното натпреварување во Италија ќе го стартува на 20 јануари.