Aргентина им стави стоп на брзите Јапонци, искористи шанса за бодови

Селекцијата на Аргентина тргна со два бода во вториот круг на Светското првенство и веќе има четири поени со кои претендира на висок пласман во Групата 2 откако денеска ја совлада Јапонија со 28:24.

На стартот од втората рунда во Групата 2 се очекуваше многу повеќе од Јапонија, но очигледно Аргентинците се имаа добро подготвено така што успеаја од почеток на средбата да доминираат и постојано да бидат во предност.

Поведоа од старт, а Јапонија израмни на 1:1 и тоа практично беше сè во однос на резултатскиот дел. Водството се движеше од два до пет гола, а Јапонците иако се трудеа никако не можеа да фатат приклучок. Аргентина имаше расположени предводници во Федерико Пизаро и Диего Симонет така што тие ставија до знаење дека Јапонија не може денеска ништо.

На полувреме Аргентинците водеа со 17:13, а на стартот од второто полувреме брзо дојдоа до 20:13 и тука веќе го имаа решено побендикот. Јапонците намалуваа, но Аргентина успеваше да одолее на нападите и кога на десетина минути пред крај дојдоа до 25:18, па веќе немаше шанси.

Малото опуштање овозможи противникот да се доближи во финишот, но не и да направи нешто повеќе, па Јапонија мораше да потпише капитулација. На крајот разликата беше иста како на полувремето, 24:28.

Не беше искористена шансата од Јапонците бидејќи денеска едноставно беа послабиот ривал, додека Аргентина со ова покажа дека ќе се обиде да изненади на дуелите против Хрватска и Катар.

24 - 28
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЈАПОНИЈА1324Пораз
АРГЕНТИНА1728Победа

ЈАПОНИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
12Ивашита Јутаголман00
13Касахара Кенјапивот00
14Китазуме Асумицентрален бек00
18Нарита Кохеилев бек00
19Токуда Шиносукедесен бек00
20Ватанабе Јиндесен бек01
21Дои Реми Анрилево крило02
25Мотоки Хирокидесно крило05
27Тамакава Хиројашипивот00
31Јошино Тацукилев бек16
33Агарие Јутоцентрален бек03
38Мизумаки Котароцентрален бек01
39Накамура Такумиголман00
40Такано Сотапивот10
41Токуда Реносукедесен бек02
43Јошида Шуичипивот04
 Вкупно 224

АРГЕНТИНА

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Федерико Гастон Фернандезлево крило00
3Федерико Пизародесен бек110
4Себастијан Симонетцентрален бек00
5Пабло Вајнштајндесен бек01
6Диего Симонетцентрален бек05
7Игнасио Пизаролево крило01
8Пабло Симонетлев бек02
9Сантијаго Баретодесно крило04
11Лукас Москарељопивот15
15Гонзало Кару Марселпивот00
19Педро Мартинез Камицентрален бек00
20Рамиро Мартинездесно крило00
22Гастон Алберто Мурињопивот00
40Лионел Карлос Мациелголман00
77Николас Бонанолев бек00
87Хуан Мануел Барголман00
 Вкупно 228

Officials

Судии:
Алиреза Мушавиан -Иран
Мајид Колахдужан -Иран
ПозЕкипаБ.НПРЛ
1ДАНСКА105500
2АРГЕНТИНА65302
3КАТАР65302
4ХРВАТСКА55212
5ЈАПОНИЈА35113
6БАХРЕИН05005