Лига на шампиони: Вардар остана втор и со бод против Келце

Ремито против Келце не направи проблеми за „црвено-црните“ околу пласманот на 2. позиција на табелата во Групата Б и пред другите дуели од 7. коло нема промени на табелата во однос на пласманот на Вардар.

Веспрем е сега третопласиран, но вардарци се сигурни на 2. позиција и барем до 8. коло ќе го задржат ова место зад ракометарите на Кил кои засега се неприкосновени на врвот и први кандидати за директен пласман во четврт-финалето.

Еурофарм Работник, пак, денеска немаше свој ден. Претрпе тежок пораз на дуелот против Спортинг и од Лисабон се враќа со полна мрежа после загубениот дуел со 26:36.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 7. КОЛО

ГРУПА А

ФЛЕНЗБУРГ – ПСЖ    29:30

Ред 6, Штајнаузер 6, Готфридсон 5 – Хансен 6, Н. Карабатиќ 5, Л. Карабатиќ 4

НЕДЕЛА, 10 НОЕМВРИ

16:50ч

АЛБОРГ – БАРСЕЛОНА

17:00ч

ЦЕЛЈЕ – ППД ЗАГРЕБ

ПИК СЕГЕД – ЕЛВЕРУМ

ТАБЕЛА: 1. ПСЖ 12 (218:183); 2. Барселона 10 бода (212:154); 3. Пик Сегед 9 (172:155); 4. Алборг 8 (176:172); 5. Флензбург 7 (179:179); 6. Целје 2 (147:182); 7. Елверум 1 (144:180); 8. ППД Загреб 1 (136:179).

ГРУПА Б

ВАРДАР – КЕЛЦЕ      28:28

Скубе 7, Чупиќ 6, Стоилов 4 – Јанц 7, Фернандез Перез 6, А. Душебаев 5

МЕШКОВ БРЕСТ – ВЕСПРЕМ           30:37

Валјупов 5, Малус 4, Паниќ 4 – Гајиќ 8, Ненадиќ 8, Борозан 6

НЕДЕЛА, 10 НОЕМВРИ

16:00ч

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – МОНПЕЛЈЕ

19:00ч

КИЛ – ПОРТО

ТАБЕЛА: 1. Кил 11 бода (192:161); 2. Вардар 9 (210:217); 3. Веспрем 8 (236:210); 4. Келце 8 (213:206); 5. Монпелје 7 (163:159); 6. Порто 6 (173:183); 7. Мешков Брест 2 (194:220); 8. Мотор Запорожје 1 (177:202).

ГРУПА Ц

САВЕХОФ – КОКС      28:22

Бранбергер 6, Карлсон 5, Богојевиќ 4 – Луканчиук 4, Ненита 4, Ронберг 4

БИДАСОА ИРУН – ТАТРАН ПРЕШОВ          27:27

Рено-Давид 6, Одриозола 5, Салинас Муњоз 4 – Рабек 6, Урбан 6, Гатине 5

СПОРТИНГ – ЕУРОФАРМ РАБОТНИК         36:26

Роча 7, Руесга 6, Валдез 5 – Јотиќ 8, Остроушко 7, Граџан 3

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 13 бода (214:171); 2. Савехоф 10 (187:190); 3. Спортинг 9 (213:192); 4. Татран Прешов 5 (179:193); 5. Кокс 4 (179:211); 6. Еурофарм Работник 2 (187:202).

ГРУПА Д

ДИНАМО БУКУРЕШТ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН    27:26

Кудуз 10, Негру 5, Мамду 4 – Часар 6, Бељански 4, Фримел 4

НЕДЕЛА, 10 НОЕМВРИ

15:10ч

ГОГ – КРИСТИЈАНШТАД

18:00ч

ВИСЛА ПЛОЦК – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 12 бода (203:173); 2. Гог 8 (190:187); 3. Кадетен Шафхаузен 6 (203:192); 4. Висла Плоцк 5 (159:160); 5. Чеховски медведи 4 (164:185); 6. Кристијанштад 3 (164:186).