Хрватска и Германија ќе играат во финалето на Европското првенство за кадети

Репрезентациите на Хрватска и Германија обезбедија пласман во финалето на Европското првенство за кадети и ќе се борат за златниот медал. Хрватска беше подобра во балканското дерби од Словенија со 26:22, додека Германија славеше против Шпанија со 31:30.

Хрватска предводена од Давид Јуришиќ кој беше најефикасен со седум гола успеа да стигне до финалето на првенството на кое е домаќин. На полувреме Хрватска имаше минимална предност од 10:9. Во продолжението Словенија немаше сили за пресврт откако противникот направи три позитива која ја сочува до крај. Во тимот на Словенија прв стрелец беше Митја Јанц со девет погодока.

Германија стигна до победата против Шпанците со многу проблеми во финишот иако 57 минути беше во предност. Шпанија израмни на 30:30, но во последните минути не успеа да направи пресврт и сепак Германците со гол на триесетина секунди пред крај обезбедија финале.