Украина и Босна и Херцеговина загубија, ама се радуваат на пласман на ЕП

Се одигра последното 6. коло од квалификациските групи за пласман на Европското првенство во Унгарија и Словачка во 2022 година и познати се сите патници на собирот на најдобрите.

Репрезентацијата на Австрија во клучниот натпревар беше подобра од Босна и Херцеговина со 27:23 и обезбеди пласман на ЕП во директен дуел со најголемиот ривал во групата.

Австрија имаше предност во текот на сите 60 минути и заслужено стигна до победата. На полувремето домашниот тим имаше предност од 15:11, а во продолжението Австријците постојано имаа предност од пет или шест гола и без проблеми победија. Босанците и како третопласирани во оваа група со Германија и Австрија обезбедија место на ЕП

Чешка стигна до потребната победа против Украина која ги носи на Европското првенство. Во директен дуел Чесите не дозволија изненадување на домашен терен и славеа победа од 27:22.

Украина беше рамноправен противник дваесетина минути, а потоа домаќините го преземаа водството и на полувреме имаа водство од 14:11. Во продолжението Чешка имаше целосна контрола на играта и резултатот за победа која ги носи на ЕП.

И покрај поразот, Украина ќе игра на ЕП како една од најдобрите третопласирани, заедно со Литванија.