Тулуз извлече реми кај Адемар, Чеховски Медведи победиja во Австрија

Во рамки на 2. коло во Лигата на Европа се одиграа само четири натпревари од вкупно дванаесет. Два дуели беа од групата на Металург, Адемар – Тулуз и Фиверс – Чеховски Медведи. Од групата Б единствено играа Кристиjанштад и Динамо Букурешт, додека од групата Д играа само ГОГ и Еурофарм Пелистер.

Во првиот термин од 18:45 играа Адемар Леон и Тулуз, а натпреварот заврши без победник 26:26 откако во завршните минути гостите надоместија четири гола и стигнаа до бод. Во поголемиот дел, шпанскиот претставник имаше предност, а по првото полувреме предноста беше минимална, 16:15. Во вториот дел на неколку наврати имаа четири позитива, но ракометарите на Адемар пропуштија шанса за победа.

Рускиот претставник Чеховски медведи имаше успешно гостување кај Фиверс и славеше победа со 32:30. Првиот дел беше максимално израмнет со менување на водството, по 30 минути игра гостите имаа гол предност, 15:16. Во продолжението Чеховски Медведи го контролираше резултатот и обезбеди први бодови во првиот натпревар во Лигата на Европа.

Кристијанштад со убедливо издание на домашен терен без многу проблеми оствари победа против Динамо Букурешт, 31:29. Уште на почетокот домаќините направија четири позитива која успешно ја одржаа и на полувреме кога беше 16:12. Во вториот дел Кристијанштад имаше уште поубедливо издание и оствари прва победа после поразот во 1. коло од Фуксе Берлин.