Тулин ја „спушти ролетната“, ГОГ убедлив против Висла Плоцк

Ракометарите на ГОГ им се вратија на победите во Лигата на шампионите, откако на свој терен славеа убедлива победа против Висла Плоцк со 31:24.

Данскиот шампион со новата победа дојде до 13 бода на свое конто и се позиционираше на 4. позиција на табелата во групата А, додека полскиот вицепрвак се уште се наоѓа во опасната зона за испаѓање, односно на 7 место.

Домаќините предводени од голманот Тулин, како и расположените бекови Питлик и Мадсен, уште од самиот почеток најавија како ќе се одвива текот на натпреварот. Гостите од Плоцк влегоа во грч и лошата игра во првиот дел беше причина за денешниот пораз.

Висла Плоцк поведе само на почетокот со 1:0 и за неколку минути игра стартуваше одлична игра на данскиот шампион, кој влезе во ритам, се одлепи на 7:2 и до крајот на натпреварот одржуваше дистанца од четири до пет гола разлика. Избраниците на Хавиер Сабате никако не можеа да се вратат во игра и му дозволија на домаќинот да доминира во последниот дел од првото полувреме. ГОГ речиси сите грешки на ривалот ги казнуваше со гол и на пауза замина со ,,плус седум” 18:11.

Ниту во второто полувреме немаше поголема промена на теренот. ГОГ со добро организирани напади и цврста одбрана не дозволуваше противникот да има било какви шанси за евентуален камбек. Веќе при резултат од 24:16 во 45 минута, јасно беше дека гостинскиот тим ќе си замине поразен од денешното гостување.

Најефикасни во победничката екипа беа Емил Мадсен со седум и Лукас Јоргенсен со шест гола, додека голманот Тобијас Тулин имаше дури 18 интервенции. Кај Висла Плоцк се истакна Тин Лучин со седум реализации.