Стружанка со убедлива победа ја започна новата сезона

Екипата на Стружанка со убедлива победа ја стартуваше новата сезона во Женската лига, откако на свој терен без проблеми триумфираше против младата екипа на Кузман Вардар, со резултат 48:18 (22:7), во натпревар од групата Б.

Домашната екипа уште од самиот почеток започна да создава резултатска предност и по нерешениот резултат од 1:1 со серија од 3:0 поведе со 4:1 во 5 минута. Ракометарките на Кузман Вардар тешко се справуваа со поискусниот противник, кој со одлична серија од 8:0 се одлепи на 13:2 и веќе во тој момент ја запиша првата победа во новата натпреварувачка сезона. Стружанка на пауза замина со убедлива предност од плус 15 гола разлика, 22:7.

Второто полувреме од натпреварот беше само формалност, во која домаќинките не му дозволија на својот противник да дојде до помала негатива. Кузман Вардар одвреме-навреме погодуваше во мрежата на домашниот тим и во вторите 30 минути успеа да постигне повеќе гола од првиот дел. Избраничките на Владимир Паноски до крајот ја зголемуваа предноста и дојдоа до убедлива победа во својот прв натпревар во новата сезона.

Најефикасна во победничката екипа беше Мендувие Далипоска со десет гола, додека Тијана Переска, Бојана и Ивана Затуроска постигнаа по седум гола во мрежата на гостинот. Кај поразената екипа се истакнаа Габриела Костадиновска со седум и Нина Милевска со четири погодоци.