Радовановиќ блескаше на голот, Скопје забележа втор триумф

Ракометарите на Скопје ја забележаа втората победа во разигрувањето за опстанок во суперлигашкото друштво. По триуфот над Струга, избраниците на Горан Кузманоски, на домашен терен го совладаа и Прилеп 24-22. Голманот на домашните Никола Радовановиќ запре 16 удари, од кои десетина во првиот, па неговите соиграчи направија добра залиха во првиот дел, а во вториот поведоа и со плус седум. Прилепчани имаа добри моменти, на крајот стигнаа да намалат и на минус два, но немаше време за нешто повеќе.

Гостите отворија со предност од 4-2, но домашните предводени од голманот Радовановиќ го свртеа резултатот во своја корист и направија пресврт 6-4. Прилепчани преку брзиот Гамзардија намалија нна 6-5, но потоа колата тргна низ удолница.

Нападот немаше премногу идеја, па Скопје веќе беше на плус четири, 9-5 по петнаесетина минути игра. Голманот на Прилеп, Ангелески исто така беше солиден па тој беше причина што домашните не се одлепија уште повеќе.

Беше 11-8, а по неколку промашувања и исклучувања на двете страни, Скопје стигна до највисоки плус пет, 13-8. За да не биде се така црно за прилепчани, се погрижи Бикоски, кој од пенал ги постави конечните 13-9 на полувреме, резултат со кој се замина на пауза.

Набрзина на стартот на второто полувреме Скопје дојде до плус седум, 18-11. Прилепчани намалија во неколку наврати на минус пет, во последните неколку минути се обидоа и со пресинг играа да парираат, запреа неколку напади на домаќините и на крајот се изборија за чесен пораз од само два гола разлика, 24-22. За нешто повеќе од тоа немаше време.

Сега Скопје е осамен на врвот со 8 бода, а Прилеп останува на 5 бодови. Во следното, трето коло од плеј-аут, Скопје ќе игра на гостински терен кај Вардар Неготино, а прилепчани ќе ја пречекаат Струга.