Прилепчани триумфално низ Скопје, се радуваа против Работнички

Тимот на Прилеп ја забележа првата победа во новата сезона од Суперлигата, откако славеше на незгодното гостување во Скопје кај составот на Работнички со пет голови разлика, 29-34.

Гостите водеа на стартот со 1-3, па 4-6, пред домашните да се ослободат од почетниот притисок и да заиграат подобро во нападот. Избраниците на Стојан Петрушевски со серија од три гола стигнаа до 7-6.

Во продолжение водеа и со два гола разлика, но сепак попуштија во финишот на полувремето, па прилепчани заминаа на пауза со водство, 15-17, откако погодија Бикоски и Чурлевски.

За само неколу минути во вториот дел избраниците на Горан Кузманоски се одлепија на плус 5, 16-21 и најавија дека бодовите ќе патуваат во Прилеп.

Домашните се обидуваа, но не можеа да парираат против мотивираните гости. До крајот само рутински беше одржана разликата и Прилеп се радуваше на првите бодови, откако победи со 29-34.

Најдобри стрелци кај победникот беа Чантурија и Бикоски со по шест голови, додека четири дадоа Рустамов и Трајкоски. Кај Работнички се истакнаа Ќосевски со осум и Атанасовски со шест голови.