Од почеток до крај во водство – Бутел Скопје во еден здив до три бода во Струга

Составот на Бутел Скопје дојде до победа на гостувањето во Струга кај истоимениот состав со 25:16 контролирајќи го натпреварот и резултатот во текот на сите 60 минути.

Од почетокот на средбата беше јасно и каков епилог ќе има овој дуел бидејќи стружани имаа лошо отворање. Првите неколку минути донесоа резултат 1:5, па тука работите тргнаа во лош правец после кој беше навистина тешко да се следи односно да се дојде до нешто повеќе.

Негативата за Струга растеше, а ракометарите на Бутел Скопје знаеја да контролираат и да бидат со високо водство.

На полувреме резултатот беше 6:14 и тука веќе беше јасен епилогот од овој натпревар. Седумте гола разлика во продолжение само беа причина за мирна игра на тимот од Скопје, додека Струга не успеа да следи и остана во негатива од која не можеше да се надева на нешто повеќе.

До крајот гостите успеаја да стигнат до девет разлика и да стигнат до конечни 25:16 со што се изборија за значајни бодови од гостувањето во Струга.

25 септември 2021
16 - 25

25 септември 2021 19:43 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2021/2022 25.09.2021 60'