Нов висок пораз на Металург, се враќа со минус 15 од Австрија

Ракометарите на Металург забележаа уште еден пораз во Лигата на Европа откако денеска загубија на гостувањето во Австрија со 30:45

Кој ќе победи на овој натпревар се виде после десетина минути игра. Откако Фиверс поведе со 2:0 следуваше гол за Металург кој беше дело на младиот Петковски следуваше период во кој домашните доминираа.

На 4:1 Митиќ погоди за намалување, а потоа со 5:0 после десет минути игра домаќинот веќе имаше 9:2 и практично дојде до предност која овозможи да се игра мирно и да се направи сè до крајот на средбата да се добие овој дуел.

Откако се обезбедија плус седум можеше да се одигра мирно и да се одработи задачата според предвиденото. Металург успеа да се стабилизира и да биде на негатива од 8 до 10 разлика така што беше тешко да се направи нешто повеќе.

На одмор се замина со девет негатива, 13:22, па овие девет гола разлика до крајот на средбата само беа зголемени. Немаше многу моменти кои заслужуваа да бидат одбележани бидејќи домаќините играа борбено и многу лесно доаѓаа до шанса за шут и за гол.

Многу тешко можеше да се парира, а после средината на второто полувреме разликата одново стана двоцифрена и се зголемуваше, па на крајот Аон Фиверс обезбеди победа со 15 гола разлика (45:30) и освои два бода. Металург со овој пораз остана последен во групата со само еден бод освоен против истиот ривал на домашен терен.