Наумовски блескаше со 13 гола, Металург РА лесно до бодови со Астраион

Тимот на Металург РА предводен од Дамјан Наумовски забележа нова победа во Првата лига, откако славеше на домашен терен против струмички Астраион со 37-25 во натпревар од 12 коло.

Членот на тимот од Автокоманда постигна 13 погодоци, од кои седум во вториот дел кога комплетно беше надигран ривалот.

Гостите парираа само на стартот додека беше 3-3, а потоа се беше во знакот на избраниците на Миле Бочкаровски. До крајот на полувремето Металург РА направи солидна предност од шест гола, 17-11.

На стартот на второто полувреме домашните врзаа три гола во серија за 20-11 и беше јасно кој ќе ги освои бодовите на овој дуел.

Покрај Наумовски со 13 гола, во победничкиот тим се истакнаа Матеј Филиповски со седум и Виктор Крствски со шест гола, додека кај Астраион по шест погодоци дадоа Наков и Ефтимов.

Металург РА сега има 18 бода на четвртото место, додека струмичани останаа на 12 на петтото место.